T-shirt – 2 pomysły na nowe życie

DSCN0999.tshirtowe biżu

 

W szafie każdego z nas znajdzie się jakiś T-shirt, który czasy świetności ma już za sobą. Być może wyrośliście już z niego ( ;) ), znudził się Wam czy też uległ nieszczęśliwemu wypadkowi  (u mnie często zdarza się „przypadkowe” spotkanie z farbą). Co robicie z takim kopciuszkiem? Wyrzucacie czy może nadajecie drugie życie?

Ja postanowiłam podzielić się z Wami swoimi 2 pomysłami na wtórne wykorzystanie T-shirta wyłącznie przy użyciu nożyczek. Tak, nie przesłyszeliście się. Każdy może się pobawić, wystarczą Wam: bawełniana bluzka, nożyczki, gram chęci i szczypta fantazji.

  • Bawełniany naszyjnik

Do stworzenia tej unikatowej biżuterii potrzebujemy zwykły T-shirt, pamiętając że im będzie szerszy tym dłuższy będzie naszyjnik. U mnie za bazę posłużyła moja koszulka, której góra została poplamiona farbami.

DSC_0026.tshirtowe biżu

 

Odcinamy dół T-shirta (jeszcze nam się przyda), a następnie tniemy kolejne 5 pasków.

DSC_0027.tshirtowe biżu

 

4 paski zbieramy razem i przeciągamy przez nie piąty sznurek. Następnie rozkładamy całość na płaskiej powierzchni, tak by powstały nam 4 podwójne paski.

DSC_0028.tshirtowe biżu

 

Zabieramy się za przeplatanie. Mam nadzieję, że rozszyfrujecie kolejność ruchów. Oczywiście możecie spróbować stworzyć własny splot (także przy wykorzystaniu większej ilości sznurków). To tylko moja przykładowa propozycja.

DSC_0032.tshirtowe biżu

 

DSC_0033.tshirtowe biżu

 

W efekcie końcowym przeplatanki powstanie taki nietuzinkowy warkocz.

DSC_0034.tshirtowe biżu

 

Wszystkie końce zbieramy razem i przeciągamy przez nie sznurek, już wcześniej przymocowany do początku warkocza. W ten sposób tworzymy zamknięty krąg. Na tym etapie ustalamy długość naszyjnika. Najlepiej więc przymierzcie go, by uniknąć później ewentualnego rozczarowania.

DSC_0035.tshirtowe biżu

 

DSC_0037.tshirtowe biżu

 

Ostatnim krokiem przy tworzeniu naszyjnika jest estetyczne wykończenie sznurka łączącego obie strony warkocza. Wykorzystujemy do tego fragment koszulki obcięty w pierwszej kolejności. Technika jest prosta – wystarczy dokładnie i mocno owinąć sznurek. Końcówkę materiału wkładamy na sztywno w splot.

DSC_0038.tshirtowe biżu

 

I tak oto, bez użycia specjalnych narzędzi i zupełnie za darmo (nie licząc oczywiście poświęconego czasu), otrzymujemy nietuzinkową biżuterię.

DSCN0998.naszyjnik tshirt

 

DSCN1001.naszyjnik tshirt

 

  •  T-shirt w nowej odsłonie

Tym razem wykorzystałam T-shirt mojego męża (jak tak dalej będę się bawić to jego szafa pozostanie pusta ;) ).

DSCN1003.tshirtowa wycinanka

 

W pierwszej kolejności pozbywamy się obszycia wokół dekoltu i rękawków, a także (jeśli jest taka potrzeba) skracamy długość koszulki. Ja postanowiłam zamienić przód z tyłem, tak by głębsze wycięcie zostało na plecach. W związku z tym musiałam swój nowy przód nieco bardziej wykroić/podciąć, żeby nie nachodził zbyt mocno na szyję. Poza tym rękawy wycięłam dużo mocniej/głębiej w celu uzyskania bardziej sportowego i luźnego wyglądu.

DSCN1004.tshirtowa wycinanka

Z odciętego dołu wycinamy jeden pasek materiału, który będzie nam potrzebny nieco później.

DSCN1005.tshirtowa wycinanka

 

Kolejnym krokiem jest wykonanie nacięć na plecach (tu możemy popisać się fantazją) i ozdobna przeplatanka, do której używamy odcięty wcześniej pasek tkaniny.

DSCN1007.tshirtowa wycinanka

 

A oto efekt końcowy upcyklingowej zabawy – prosty przód i zakręcony tył :)

DSCN1016.tshirtowa wycinanka

 

DSCN1015.tshirtowa wycinanka

 

I jak – podobają się Wam moje pomysły? Co o nich myślicie? A może macie własne sposoby na upcykling bawełnianej koszulki? Podzielcie się nimi proszę.

Z góry dziękuję za każdy komentarz:*

An.Ka