RPG w kreatywnym wydaniu

DSCN0975

O tym, że kreatywność to moje drugie imię ( ;) ) już raczej wiecie. W naszej rodzinie nie jestem jednak jedyną osobą o artystycznych zapędach, wręcz przeciwnie – każdy z nas ma swojego konika w jakimś kierunku. Dziś padło na chwalenie się moim mężem i jego pasją.

Ponoć prawdziwi mężczyźni zawsze mają w sobie coś z chłopca. W przypadku mojego męża przejawia się to m.in. w zamiłowaniu do gier, ale nie byle jakich, zwyczajnych tylko do RPG. Znawcy tematu przez chwilę pewnie się ponudzą, ale dla niewtajemniczonych muszę nieco nakreślić temat.

Czym jest RPG?

Otóż RPG ( z ang. Rolle play game ) to gra, której jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i która wymaga od graczy pewnego rodzaju aktorstwa. Każdy gracz wciela się w wymyśloną przez siebie postać dysponującą pewnymi zdolnościami, ale i słabościami, przy czym wszyscy razem tworzą uzupełniający się zespół (niczym Drużyna Pierścienia ;) ).  Nad przebiegiem gry czuwa narrator zwany też mistrzem gry (dalej MG) lub mistrzem podziemi. On opisuje cały otaczający graczy świat, w którym muszą stawić czoło licznym wyzwaniom. Każdy gracz może zadawać MG dowolne pytania związane ze zmysłami, które pozwolą mu bardziej wczuć się w atmosferę kreowanej rzeczywistości. Między innymi: Czy czuje jakiś zapach? Czy na ulicy jest ktoś jeszcze? Jak wygląda? Jaki ma kolor oczu? itd.  Za każdym razem gdy gracz chce wykonać jakiś ruch mówi o tym, a MG określa jaki jest efekt tego działania. Może np. uznać, że dany krok jest niemożliwy albo że pociągnie za sobą inne konsekwencje (Przykład: Gracz może chcieć skoczyć z 4 piętra, ale mistrz decyduje o odniesionych w efekcie obrażeniach). MG nie może powiedzieć co gracze mają robić, ale też żaden z nich nie określa efektu swojego działania. W tym miejscu gra się zazębia. Każda postać jest reprezentowana przez kartę postaci z wypisanymi statystykami, które w połączeniu z kośćmi dają nam rozstrzygnięcie zdarzeń w kolejnych turach gry.

Nierozłącznym elementem gry są spotkania z przeciwnikami, którzy czasem nie pozostawiają graczom innego wyboru poza rozstrzygnięciem siłowym (jest wiele spotkań, nie każde jest jednak walką). Właśnie wtedy z pułapu wyobraźni przechodzi się na rzeczywistość 3D, a raczej 2.5D. Wszystko dzięki makietom czyli gotowym planszom do gry z figurkami graczy i przeciwników. Oczywiście mają one swoje minusy (może zbyt mocno ograniczają wyobraźnie dając gotowy obraz sytuacji). Z drugiej jednak strony m.in. eliminują spory o to kto jaką zajmuje pozycję.

I w ten oto sposób dotarłam do meritum czyli jak z RPG czyli kreatywności w sferze wyobraźni zrodziła się kreatywnie artystyczna pasja mojego męża.

Ciekawych jak gra wygląda w realu zapraszam do obejrzenia poniższego filmiku.

Plansze do gry handmade

Dostępnych jest cała masa nurtów / gatunków gry RPG (Dungeons & Dragons, Anima czy Świat Mroku). W każdym przypadku, tak jak wspomniałam, można bazować jedynie na wyobraźni bądź posiłkować się planszami. Producenci oferują różne gry RPG z gotowymi planszami i scenariuszami rozgrywek. Oczywiście te same makiety można wykorzystać do gry wg własnego scenariusza. Z takiej opcji korzystał własnie mój mąż do czasu…aż odkrył możliwość tworzenia własnych światów w postaci makiet.

Źródłem jego inspiracji stał się Youtube i zagraniczne tutoriale podpowiadające jak niewielkimi kosztami, ale przy jednoczesnym zaangażowaniu sporej ilości czasu i cierpliwości stworzyć istne cuda.

Makiety są zrobione w głównej części z odpadów i produktów dostępnych wszędzie. Główną bazę stanowią kartony, czasem uzupełnione styropianem czy matą piankową. Niezbędnym narzędziem pracy jest pistolet na gorący klej. Z powodzeniem można stosować i inne kleje, ale żaden nie pozwala pracować tak szybko. Ponadto gorący klej często jest wykorzystywany do nadawania powierzchniom specyficznej faktury. Do tworzenia makiet używa się również masa modelarska (z niej powstały m.in. potwory czy smocze jaja), styropian, różne koraliki, ale i wiele przedmiotów codziennego użytku, jak choćby: folia aluminiowa (tworzenie porowatej struktury), wykałaczki, drewniane patyczki, papierowe serwetki. Oczywiście całość wykończona jest farbami akrylowymi (podkradzionymi ode mnie ;) ).

Wszystkie makiety składają się z pól, które można ze sobą zestawiać w dowolnych konfiguracjach. Dodatkowo, ze względu na ograniczoną ilość dostępnego miejsca na stole, pola, które już zostały wykorzystane są zdejmowane, automatycznie ustępując miejsca nowym i temu co nadchodzi. Dzięki temu gracze nie widzą co ich czeka, a jeśli do makiety dochodzą pewne ruchome elementy jak roślinność, dziury, skały, stalagmity, meble ect. i różnice wysokości, tworzy się pełne dramatyzmu pole walki. Tworzy się świat przygody, którą gracze razem przeżywają. Sesje odbywają się w przyciemnionym świetle więc ewentualne niedoskonałości są mniej widoczne.

DSCN0934.rpg

DSCN0936.rpg

DSCN0937.rpg

DSCN0938.rpg

DSCN0940.rpg

DSCN0943.rpg

DSCN0945.rpg

DSCN0951.rpg

DSCN0953.rpg

DSCN0955.rpg

DSCN0957.rpg

DSCN0965.rpg

DSCN0968.rpg

Dla porównania, poniżej zdjęcia gotowych planszy do RPG. Może nie jestem MG jak mój mąż, ale pod względem wizualnym wg mnie te dwa rodzaje makiet dzieli przepaść. Robione własnoręcznie mają swój charakter i zdecydowanie bardziej działają na wyobraźnię.

DSCN0971.rpg

DSCN0974.rpg

DSCN0976.rpg

Jeśli komuś z Was to artystyczne szaleństwo mojego męża przypadło do gustu i chciałby spróbować swoich sił w kreowaniu świata wyobraźni i przygody odsyłam do Youtube (przykładowe linki: https://www.youtube.com/user/theDMsCraft; https://www.youtube.com/channel/UCJLqz6kcB1gMPiVnL0XfUDg, https://www.youtube.com/channel/UCrKJd7jQ989DZvtf5C69mYA). Może nawet ktoś z Was pokusi się by zostać Mistrzem Gry, by koniec końców móc zaplanować każde zdarzenie i scenę, a potem wykonać pod ten pomysł makietę. Praca nad tworzeniem plansz jest pracochłonna, ale i jakże relaksująca (bynajmniej dla mojego męża ;) ), a już na pewno dająca wiele satysfakcji.

An.Ka

ps. a może jest wśród z Was ktoś, kto RPG ma w małym paluszku? Ciekawa jestem zwłaszcza Waszych komentarzy, ale oczywiście będę wdzięczna za każde słowo :*